Hírek
B
Új lehetőségek a munkaerőpiacon
A gazdaság fellendítésének és a foglalkoztatás bővítésének egyik legfontosabb alapköve a munkaerőpiac dinamikus fejlődése – emelte ki dr. Alakszai Zoltán főispán úr a december 5-én tartott – A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése, valamint Ifjúsági Garancia Plusz munkaerőpiaci programok – nyitó rendezvényén.
A sajtótájékoztatón elhangzott, 2024 tavaszától régóta várt lehetőség nyílt meg az álláskeresők munkaerőpiaci helyzetének javítására a GINOP Plusz programok révén. A programok célja a munkanélküliek elhelyezkedésének elősegítése különböző támogatások biztosításával, ezáltal a foglalkoztatás növelése.
A GINOP Plusz programok ugyanazokkal a feltételekkel, de különböző korcsoportok számára nyújtanak segítséget. A 15 és 30 év közötti fiatalokat a GINOP Plusz-4.1.1-23 Ifjúsági Garancia Plusz program, míg a 30 és 64 év közöttieket a GINOP Plusz-3.1.1-23 A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése program támogatja, mely a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz két stratégiai jelentőségű Pillér projektje. A programok az Európai Szociális Alap Plusz és Magyarország Kormányának társfinanszírozásával valósulnak meg. A programok célja a foglalkoztatás bővítése különböző elhelyezkedési és képzési támogatások révén – fogalmazott a Főispán.
– A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatalnak a programokban összesen 26,686 milliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatás áll rendelkezésére 2027 augusztusáig – emelte ki. (Ebből a GINOP Plusz-4.1.1-23-es projekt támogatási összege 16,148 milliárd Ft, a GINOP Plusz-3.1.1-23-es projekté 10,538 milliárd Ft a vármegyében.)
Dr. Alakszai Zoltán röviden ismertette a programokat. A GINOP Plusz programok több területet ölelnek fel, és különböző típusú támogatásokat kínálnak, többek között bértámogatást, lakhatási és utazási támogatást, valamint képzési támogatást.
A programok keretében a munkáltatók számára talán a legfontosabb támogatási forma a bértámogatás, amely a munkavállaló bruttó bérének 50%-a, de legfeljebb havi 250.000 Ft lehet. A bértámogatás időtartama fix 4 hónap, vagy fix 6 hónap.
A programokban a további támogatásokat már az álláskeresők igényelhetik az elhelyezkedésük érdekében. A bértámogatás mellett, vagy önállóan a mobilitás ösztönzése érdekében lakhatási, vagy utazási támogatás kérelmezhető, attól függően, hogy a lakóhelyétől milyen távolságban helyezkedik el a munkavállaló. Akik nem rendelkeznek szakmai végzettséggel, vagy elavult a szakmájuk, azoknak lehetőségük van az első, vagy egy új szakma megszerzéséhez képzési támogatást igényelni.
A programok különösen nagy hangsúlyt fektetnek az inaktívak és a hátrányos helyzetű csoportok segítésére, például az alacsony iskolai végzettségűekre, a tartósan munkanélküliekre és a megváltozott munkaképességűekre.
A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei főispán kitért az eddig elért eredményekre is. – Indulása óta mindkét program jelentős eredményeket ért el a foglalkoztatottság növelésében, és hozzájárult a gazdasági stabilitás erősítéséhez. A programokba eddig belépő álláskereső részére közel 2500 esetben került támogatás (bértámogatás, mobilitási támogatás, képzési támogatás) megállapításra több mint 2,8 Mrd forint összegben. Ezen támogatások hatékonyan támogatják a munkavállalók készségeinek, képzettségének fejlesztését, miközben a munkáltatók számára is vonzóbbá teszik az új munkaerő foglalkoztatását.
A sajtótájékoztatón bemutatott programok továbbra is kiemelt szerepet játszanak Magyarország és a vármegye gazdasági és társadalmi fejlődésében, biztosítva a munkaerőpiac rugalmas alkalmazkodóképességét.
Az álláskeresők számára a GINOP Plusz programok belépési pontjai a járási hivatalok foglalkoztatási osztályai. További információért látogasson el a www.munka.hu oldalra.
A tájékoztatót követően együttműködési megállapodást írt alá a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal az Ózdi és a Szerencsi Szakképzési Centrumokkal, melyekben a felek rögzítik közös céljukat az álláskeresők hatékony elérése és támogatása érdekében a programokban.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Pályaorientációs konferencia
A Szerencsi Szakképzési Centrum a Szerencsi Tankerülettel közös hagyományos pályaorientációs konferenciáját december 16-án tartotta meg Szerencsen.
B
Szakmai látogatás Sepsiszentgyörgyön
A Szerencsi SZC két munkatársa november végén látogatott Sepsiszentgyörgybe szakmai látogatásra Erasmus+ programban, mely során részt vettek egy vállalkozásfejlesztési konferencián is.
B
Pályaválasztási tájékoztatók
A Szerencsi Szakképzési Centrum vezetői látogatást tettek a Szerencsi Tankerületi Központ több általános iskolájában, ahol tájékoztatást adtak a szakképzés rendszeréről.
B